Plíseň rajčat: Jakých je 7 důmyslných tipů, jak s ní bojovat?

Pokud máte šťavnatá rajčata plné chuti, chraňte je před nákazou podle našich rad.

Rajčata jsou ze všech druhů zeleniny a ovoce na zahradě nejnáchylnější k plísním, zejména k plísni bramborové. Pokud chcete mít pěknou úrodu krásných červených rajčat, musíte je uchovat před tímto zabijákem zeleniny. Co můžete udělat? Pomocí těchto rad můžete předcházet výskytu plísně bramborové a pečovat o postižená rajčata.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naše zahrada (@nasezahrada)

1. Sázejte rajčata ve správném intervalu

Plísně se rychleji množí ve vlhkém a deštivém prostředí. Proto byste měli rajčata umístit na slunné, suché a dobře větrané místo. Pokud je to možné, zvažte výsadbu sazenic na jižní stranu, aby měly více slunečního světla.

Při výsadbě byste také měli rajčata rozmístit na větší vzdálenost, aby lépe cirkuloval vzduch a rajčata po vystavení vlhkosti rychleji vysychala. Pokud rostliny sázíte do květináčů, umístěte je pod stříšku.

Čtěte také  Kvetoucí tráva: nyní můžete vysadit podzimní modrou trávu

2. Neumisťujte rajčata do stejné půdy.

Podle zkušených zahradníků je nejlepší nesázet rajčata do stejné půdy jako v předchozím roce. Neměli byste je také umisťovat do blízkosti brambor, abyste omezili riziko nákazy plísní. V ideálním případě by měly být umístěny v blízkosti rostlin s dobrou odolností proti plísním, jako je bazalka, měsíček nebo aksamitník.

3. Preventivně odstraňte listy

Odstraněním listů ze základny rostliny zabráníte vzniku plísní. Tato technika je mezi zahrádkáři dobře známá. Někteří zahradníci odstraňují zelené listy a listeny některých rostlin těsně po otevření plodů. U rajčat je také vhodné otřít spodní části rostlin, aby neplesnivěly.

4. Jedlá soda proti plísním

Účinným způsobem prevence plísní je postřik stonků a listů rostliny jedlou sodou. Připravte si směs z jednoho litru vody, jedné lžičky jedlé sody, jedné lžičky oleje a několika kapek kastilského nebo tekutého mýdla.

Čtěte také  Jak pomocí prášku do pečiva nadobro vyhnat mravence ze zahrady?

Tato směs změní pH povrchu rostlin, což zabrání růstu plísní. Měla by se aplikovat dvakrát týdně jako preventivní opatření.

5. Česnek jako přírodní fungicid

Na ochranu rostlin rajčat můžete připravit česnekový nálev z 10 g rozdrceného česneku a jednoho litru vody. Ujistěte se, že jste tyto dvě ingredience dobře promíchali. Před použitím ji nechte působit celý den. Před použitím je třeba roztok přefiltrovat a zředit vodou v poměru 1:3. Vzniklý odvar pak nastříkejte na rostlinu. Fungicidní účinek česneku pomáhá chránit rajčata před plísněmi.

6. Odvažte se použít křídlatku japonskou

Tato rostlina pochází ze země vycházejícího slunce. Vyznačuje se odolností vůči plísním. Proto jej můžete použít v boji proti plísním. Konkrétně byste z něj měli připravit odvar a vzniklou šťávou postříkat rostliny rajčat.

Čtěte také  Podzimní řez levandule: jak a kdy ho provádět?

Přestože je užitečný, měli byste se pěstování křídlatky japonské na zahradě vyhnout. Je velmi invazivní. Pokud je musíte získat, nasbírejte si je v lese.

7. Pálení zkažených částí

Pokud si někdy všimnete zažloutlého nebo spáleného listu rajčete, měli byste ho vytrhnout, abyste zabránili šíření plísně. Tato jednoduchá metoda vám umožní odstranit napadené části rostliny. Pokud je napadení silnější, můžete se zbavit celé rostliny. Části kontaminované plísní vyhoďte a spalte. Vyhněte se jejich ukládání do kompostu.

 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada