Podzimní hnojivo na trávník: jaké zvolit? Kdy a jak jej aplikovat na trávník?

Pokud sníte o krásném trávníku, použijte správné hnojivo ve správný čas.

Hustý, zdravý a zelený trávník nevzniká jen tak. Aby dosáhly svého plného potenciálu krásy a výkonnosti, potřebují vyváženou a včasnou výživu. Podporuje také bujný růst. Ať už jste majitelem trávníku poprvé, nebo jste zkušený zahradník, můžete si vybrat to nejlepší hnojivo pro svůj trávník a dosáhnout svých cílů.

 

Voir cette publication sur Instagram

 

Une publication partagée par Semínkárna (@seminkarna.cz)

Kdy hnojit trávník?

Pokud věnujete čas podzimnímu hnojení trávníku, posílíte kořeny rostlin. To jim poskytne pevný základ, na kterém budou moci stavět v následující sezóně.

Nejvhodnější dobou pro podzimní hnojení je začátek října. Pokud se vám zdá, že léto trvá o něco déle, můžete počkat týden nebo dva.

Udržujte svůj trávník nebo zahradu zdravou předtím, než upadne do zimního spánku, pomocí pozdně podzimního hnojení. V tomto období se trávy chladného období zotavují z letních stresů. Tyto zásoby sacharidů pomáhají trávě odolávat zimním zraněním a chorobám a slouží jako zdroj energie pro následující jarní růst.

Čtěte také  Slimáci tyto rostliny milují: použijte je jako okraj záhonu k ochraně zeleniny.

Nečekejte však, až půda zamrzne. Na druhou stranu je nejlepší hnojit trávník těsně před deštěm. Dešťové srážky pomohou hnojivo zavlažit a umožní mu proniknout do půdy. Jen se ujistěte, že předpověď deště nezahrnuje silné přeháňky, protože ty by mohly hnojivo spláchnout.

Důležitá je také denní doba. Nejvhodnější denní dobou pro aplikaci hnojiva je ráno nebo brzy večer, aby se zabránilo vyšším denním teplotám.

Proč byste měli hnojit na podzim?

Podzim je ideálním obdobím pro přihnojování trávníku, a to z několika důvodů:

  • Podporuje růst kořenů a vytváří zdravější jarní trávník.
  • Zvýšené množství dusíku v hnojivu stimuluje růst stébel.
  • Ranní rosa poskytuje dodatečnou vlhkost, která pomáhá trávníku absorbovat hnojivo.
  • Přídavek fosforu v pozdním podzimu podporuje pevnost kořenů.
  • Podzimní hnojení pomáhá trávě získat odolnost na zimu.
  • Na podzim je možné ošetřit všechny druhy trávy nebo invazivních plevelů, aby se zabránilo jejich jarnímu výskytu.
Čtěte také  Jak hnojit brambory před sklizní? Jedná se o dobrý postup

Jaké hnojivo mám použít k podzimnímu hnojení trávníku?

První věc, kterou je třeba pochopit u hnojiv, je vzorec, který je reprezentován třemi čísly, například běžným 5-10-5 :

  • První číslo představuje dusík, který podporuje růst travních stébel a listů.
  • Druhé číslo představuje fosfor, který podporuje růst kořenů.
  • Třetím číslem je draslík, který podporuje funkci buněk a vstřebávání stopových prvků.

Hnojivo se složením 20-8-8 zajistí, že váš trávník opět poroste. Pro dosažení nejlepších výsledků je důležité vždy dodržovat aplikační dávku doporučenou výrobcem. Například se v tomto období vyhněte ošetřování plevelů a hmyzu, nepoužívejte nic jiného než hnojiva.

Přestože je tato dávka podzimního hnojiva pro trávník nezbytná, doporučuje se aplikace koncem října nebo začátkem listopadu. V této době můžete použít hnojivo 13-25-12. Díky zvýšenému obsahu fosforu bude růst kořenů stimulován až do listopadu nebo dokonce do začátku prosince. Tím, že pomůžete kořenům růst před nástupem zimy, zajistíte, že se trávník na jaře rychleji zazelená a bude odolnější vůči chorobám a průvanu.

Čtěte také  Cibule a orchideje: Fantastické hnojivo z cibulových slupek během několika minut

Podzimní hnojení naplánujte v době, kdy tráva přestane růst nebo se její růst zpomalí natolik, že ji již není třeba sekat. Příliš časné hnojení v době, kdy tráva intenzivně roste, může vést k zimnímu poranění a sněhové plísni na jaře následujícího roku.

Výběrem správných, vysoce kvalitních hnojiv, která trávníku dodají potřebné živiny ve vynikající formě, zajistíte, že váš trávník poroste intenzivně, svěže a zeleně.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada