Nenechávejte půdu holou až do příchodu zimy: mulčujte ji na podzim!
Na rozdíl od zimního mulčování, které spočívá v ochraně půdy a její výživě v období mrazů, aby se zachovala její rovnováha, podzimní mulčování půdu oživuje. Tím se vytvoří bohatá půda s lepší strukturou pro zdraví budoucích rostlin. Podzimní mulčování také umožňuje zakrýt půdu poté, co jste ji zkypřili a obohatili, abyste ji ochránili před blížící se zimou. Je čas na podzimní mulčování? V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět!
Voir cette publication sur Instagram
Proč mulčovat na podzim?
Mulčování je zemědělská a zahradnická strategie, která spočívá v pokrytí půdy silnou ochrannou vrstvou z mnoha důvodů, mimo jiné i proto, aby se změnily účinky místního klimatu na půdu. Po podzimu přichází zima. To je jeden z důvodů, proč je nezbytné mulčovat na podzim, před chladem a mrazem, tedy již v říjnu. Mulčování totiž umožňuje zadržovat vlhkost v půdě a zabraňuje odpařování dešťové vody. Kořeny rostlin tak budou schopny přečkat zimu s více než 90 % vlhkosti zadržené v půdě a bez nadměrných teplotních výkyvů.
Mulčování také zajišťuje, že po sklizni a úklidu zahrady nezůstane půda holá, protože by mohlo dojít k poškození půdy, přítomných rostlin a dalších plodin. Položením materiálu na vrchol vytvoříte přirozené prostředí pro všechny plodiny. Podzimní mulčování vám umožní :
- snížit zavlažování ;
- zabránit šíření plevelů
- omezit zhutnění půdy;
- podpořit dobrou biologickou rozmanitost v zahradě;
- zvýšit úrodnost půdy;
- zachovávají růst a zdraví rostlin tím, že reprodukují přirozené podmínky pěstování.
Podzimní mulčování: jak na to?
Přestože se technika mulčování stává stále známější mezi amatérskými i profesionálními zahradníky, je jen málo těch, kteří ji praktikují po celé roční období. Nyní, když znáte výhody, můžete se řídit těmito tipy a zdokonalit své podzimní mulčování.
Jaké materiály byste měli použít do mulče?
Zásadou je upřednostňovat lehké a vzdušné materiály, které nepodporují hnilobu rostlin citlivých na vlhkost. Naopak byste se měli vyhnout borové kůře, jehličí a cedrovému jehličí, protože se obtížně rozkládají a hrozí okyselení půdy. Rozhodněte se pro :
- organické mulče z odumřelého listí, posekané trávy a rostlinného odpadu z domácnosti. Tento typ mulče by se měl obnovovat podle potřeby, protože se rychle rozkládá a zapracovává do půdy. Půda se pak poměrně rychle obohacuje.
- minerální mulče, které nevytvářejí humus, ale jejich výhodou je neomezená životnost. Obzvláště dobře se osvědčují na skalnatých rostlinách.
- fólie, plastové a textilní mulče: jejich výhodou je snadná instalace, protože jsou připraveny k položení a aplikaci na půdu bez nutnosti zrání. Navíc jsou biologicky odbouratelné, a poskytují tak stejné výhody jako přírodní mulč.
Jak mulčujete?
Podzimní mulčování lze provádět na celé zahradě i na zeleninové zahrádce. Můžete ji umístit všude! Začněte tím, že odstraníte všechny odumřelé rostliny a nohy a shromáždíte všechny prvky mulče. Jakmile půdu vyčistíte, ale příliš ji nepromícháte, jednoduše rozprostřete mulč tak, aby pod ním již nebyla vidět půda. Proto neváhejte a naneste si pořádnou vrstvu.
Kdy použít podzimní mulčování?
Podzimní mulčování se provádí v polovině nebo na konci podzimního období před prvními mrazy. Proto byste měli provést podzimní úklid, prořezávání a recyklaci na začátku sezóny, abyste se vyhnuli zpoždění jeho aplikace.
Obsah