Podzimní mulčování: jaký typ zvolit, jak a kdy ho aplikovat?

Nenechávejte půdu holou až do příchodu zimy: mulčujte ji na podzim!

Na rozdíl od zimního mulčování, které spočívá v ochraně půdy a její výživě v období mrazů, aby se zachovala její rovnováha, podzimní mulčování půdu oživuje. Tím se vytvoří bohatá půda s lepší strukturou pro zdraví budoucích rostlin. Podzimní mulčování také umožňuje zakrýt půdu poté, co jste ji zkypřili a obohatili, abyste ji ochránili před blížící se zimou. Je čas na podzimní mulčování? V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět!

Proč mulčovat na podzim?

Mulčování je zemědělská a zahradnická strategie, která spočívá v pokrytí půdy silnou ochrannou vrstvou z mnoha důvodů, mimo jiné i proto, aby se změnily účinky místního klimatu na půdu. Po podzimu přichází zima. To je jeden z důvodů, proč je nezbytné mulčovat na podzim, před chladem a mrazem, tedy již v říjnu. Mulčování totiž umožňuje zadržovat vlhkost v půdě a zabraňuje odpařování dešťové vody. Kořeny rostlin tak budou schopny přečkat zimu s více než 90 % vlhkosti zadržené v půdě a bez nadměrných teplotních výkyvů.

Čtěte také  Kvetoucí tráva: nyní můžete vysadit podzimní modrou trávu

Mulčování také zajišťuje, že po sklizni a úklidu zahrady nezůstane půda holá, protože by mohlo dojít k poškození půdy, přítomných rostlin a dalších plodin. Položením materiálu na vrchol vytvoříte přirozené prostředí pro všechny plodiny. Podzimní mulčování vám umožní :

  • snížit zavlažování ;
  • zabránit šíření plevelů
  • omezit zhutnění půdy;
  • podpořit dobrou biologickou rozmanitost v zahradě;
  • zvýšit úrodnost půdy;
  • zachovávají růst a zdraví rostlin tím, že reprodukují přirozené podmínky pěstování.

Podzimní mulčování: jak na to?

Přestože se technika mulčování stává stále známější mezi amatérskými i profesionálními zahradníky, je jen málo těch, kteří ji praktikují po celé roční období. Nyní, když znáte výhody, můžete se řídit těmito tipy a zdokonalit své podzimní mulčování.

Čtěte také  Bylinky pro podzimní pěstování: 9 rostlin do nádob i do země

Jaké materiály byste měli použít do mulče?

Zásadou je upřednostňovat lehké a vzdušné materiály, které nepodporují hnilobu rostlin citlivých na vlhkost. Naopak byste se měli vyhnout borové kůře, jehličí a cedrovému jehličí, protože se obtížně rozkládají a hrozí okyselení půdy. Rozhodněte se pro :

  • organické mulče z odumřelého listí, posekané trávy a rostlinného odpadu z domácnosti. Tento typ mulče by se měl obnovovat podle potřeby, protože se rychle rozkládá a zapracovává do půdy. Půda se pak poměrně rychle obohacuje.
  • minerální mulče, které nevytvářejí humus, ale jejich výhodou je neomezená životnost. Obzvláště dobře se osvědčují na skalnatých rostlinách.
  • fólie, plastové a textilní mulče: jejich výhodou je snadná instalace, protože jsou připraveny k položení a aplikaci na půdu bez nutnosti zrání. Navíc jsou biologicky odbouratelné, a poskytují tak stejné výhody jako přírodní mulč.
Čtěte také  Jak stavět kamenné zdi?

Jak mulčujete?

Podzimní mulčování lze provádět na celé zahradě i na zeleninové zahrádce. Můžete ji umístit všude! Začněte tím, že odstraníte všechny odumřelé rostliny a nohy a shromáždíte všechny prvky mulče. Jakmile půdu vyčistíte, ale příliš ji nepromícháte, jednoduše rozprostřete mulč tak, aby pod ním již nebyla vidět půda. Proto neváhejte a naneste si pořádnou vrstvu.

Kdy použít podzimní mulčování?

Podzimní mulčování se provádí v polovině nebo na konci podzimního období před prvními mrazy. Proto byste měli provést podzimní úklid, prořezávání a recyklaci na začátku sezóny, abyste se vyhnuli zpoždění jeho aplikace.

 

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada