Podzimní řez levandule: jak a kdy ho provádět?

Objevte různé metody a tipy pro správné prořezávání levandule.

Myslíte si, že stříhání levandule je jen dětská hra? Pokud nevíte, jak správně stříhat, můžete rostlinu poškodit. Existuje několik jednoduchých a praktických technik, které byste měli znát, abyste v příští sezóně krásně kvetli. Tyto postupy lze použít i u dřevin na podzim.

 

Voir cette publication sur Instagram

 

Une publication partagée par Kam na výlet? (@kamnavylet.cz)

Proč by se měla levandule prořezávat?

Prořezávání levandule není od věci, ale mělo by se provádět i v prvním roce. Je nutné zajistit správný vývoj rostliny. Zde jsou některé z výhod, které vám prořezávání může přinést:

  • Zajištění dlouhověkosti levandule: prořezávání levandule umožňuje její větší rozkvět. Kromě toho bude rostlina zdravější a odolnější vůči různým problémům, jako je déšť, houby nebo nemoci. Dobře ošetřovaná rostlina levandule může vydržet až 20 let.
  • Zlepšení estetického vzhledu okrasné rostliny: Pokud chcete, aby byl okraj vaší zahrady jednotnější, měli byste levanduli velmi často stříhat. Můžete ji například seříznout do koule nebo polokoule a zkrášlit tak zahradní cesty.
  • Optimalizujte kvetení: čím více levanduli prořezáváte, tím více nového porostu získáte. Důvodem je to, že řez podporuje rostliny v tom, aby více kvetly a vytvářely více květů.
Čtěte také  Jak snížit množství odpadu na zahradě?

Kdy můžete prořezávat levanduli?

Levanduli lze stříhat v různých ročních obdobích. Ideální doba je však mezi začátkem a koncem období květu. Zde je několik tipů, které vám také mohou pomoci při výběru správné doby.

Na jaře

Jaro je začátkem dlouhého období kvetení. Pro estetickou kvalitu odřízněte 1/3 rostliny. Můžete ji zkrátit do požadovaného tvaru. Řez v tomto období stimuluje kvetení.

Jarní řez je vyhrazen především pro vzrostlé rostliny. Měla by se provádět jednou nebo dvakrát ročně. Vyhněte se však podzimnímu řezu levandule, pokud je již příliš pozdě, protože by mohl rostlinu oslabit.

V létě

Druhý řez by měl proběhnout po odkvětu. V této době je cílem zbavit se uschlých listů a květů.

Čtěte také  Kdy a jak sázet rebarboru na podzim?

Pro mladé rostliny je velmi důležitý řez během prvního léta. Pokud levanduli nezastřihnete, bude čerpat všechny své zdroje z kvetení. První rok života rostliny by však měl být zaměřen na její vývoj. Během tohoto období byste měli rostlinu až třikrát seříznout a nenechat ji vykvést.

Dobré vědět

Než vám povím o různých technikách prořezávání, měli byste vědět, že se mohou měnit v závislosti na vašem cíli. Pokud levandule zdobí okraj zahrady, je třeba ji často stříhat, aby měla harmonický tvar. Pokud je však účelem výroba éterických olejů, provádí se řez pouze jednou ročně.

Techniky správného prořezávání levandule

Pro stříhání levandule použijte šikovné nůžky. Tímto způsobem můžete jednotlivé stonky odříznout najednou. Zde je několik technik, které vám ukáží, jak na to.

Čtěte také  Zeleninová zahrada: jak pěstovat lilek?

Tréninkové prořezávání

Tato první technika se používá u mladých rostlin v plném vývoji.

Udržovací prořezávání

Jedná se o odstranění odumřelých listů a zvadlých stonků, které brání estetickému vzhledu květiny.

Omlazovací prořezávání

Tato poslední technika spočívá v prořezávání rostliny u báze, aby se odstranily staré větve a aktivoval se jejich růst.

Zde je několik tipů, které můžete uplatnit v praxi

  • Neodstřihujte celou větev, ale pouze stonky nebo květy.
  • Zelené části levandule se nedotýkejte. Soustřeďte se pouze na zvadlé stonky nebo květy.
  • U malých levandulí můžete odříznout stonek po stonku. Pokud jsou stonky větší, vezměte je do jedné ruky a druhou rukou je postupně odstřihněte nůžkami.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada