Proč listy rostlin usychají? 5 příčin a řešení

Škůdci způsobují usychání listů

Listy jsou velmi choulostivé, protože jsou nejvíce vystaveny vlivům prostředí (vítr, déšť, slunce atd.), ale také často jako první trpí nedostatkem nebo nadbytkem živin, protože kořeny se snaží absorbovat vodu z půdy, aby mohla být nasměrována do listů, kde se při fotosyntéze vytváří potrava.

Proto je důležité se ptát, proč se listy rostlin vrásní.protože jejich zdraví pravděpodobně slábne. Nemusí se jednat o závažný problém, ale je důležité jednat co nejdříve a postavit je zpět na nohy.

Paraziti

Škůdci způsobují usychání listů

Obrázek – Flickr/Katja Schulz

Mšice, moučníky, třásněnky a další škůdce, jako jsou roztoči, larvy a/nebo housenky, ukrývají se před predátory na spodní straně listů, často v blízkosti nervů.protože právě tady se krmí. Ústními částmi buď žvýkají listovou čepel, nebo se zakusují a sají mízu. To způsobí, že listy uschnou a v místě, kde se hmyz soustředí, zůstanou malé skvrny.

Proto při sebemenším podezření, je třeba zkontrolovat listy, zejména jejich spodní část, a provést potřebné ošetření. v závislosti na škůdci, který je napadá, nebo použijte víceúčelový přípravek, jako je tento. Ale ještě předtím, abyste jim dali pauzu, je můžete vyčistit vodou bez vápna, přičemž je třeba mít na paměti, že tím problém NEBUDE ukončen, ale zatímco budete dostávat insekticid, pomůže jim to nadále plnit jejich normální funkce.

Čtěte také  Jak pěstovat a pečovat o cyklámen v pokojovém květináči? Tipy pro prodloužení kvetení

Dehydratace

Když má rostlina velkou žízeň, může mimo jiné zabránit ztrátě vody tím, že složí listy. Tímto způsobem, lépe využívá malé množství tekutin, které má k dispozici.. V extrémních případech tyto listy uschnou a opadají, ale je lepší se tomu vyhnout.

Co dělat? Zavlažovánísamozřejmě. Půdu je třeba dobře navlhčit a zalévat ji vodou, dokud není zcela nasáklá. Pokud je v květináči s velmi kompaktním substrátem, vložte ho na půl hodiny do nádoby s vodou. Od té doby zvyšte četnost zalévání.

Suché prostředí

Pokojové rostliny potřebují ochranu

Mnohé z rostlin, které pěstujeme, pocházejí z míst s vysokou vlhkostí vzduchu, například ty, které obvykle pěstujeme v interiéru: kalatea, filodendron, monstera, pachira atd., nebo venkovní rostliny pocházející z ostrovů nebo žijící v nízkých nadmořských výškách, jako jsou banánovníky, dracény, juky, banánovníky, palmy, například Dypsis lutescens (areka) nebo Howea forsteriana (kentia) atd.

Když je okolní vlhkost velmi nízká, mnoho z nich skládá listy. Všimněte si, že nemusí mít nutně suchou půdu, protože takto mohou reagovat, když je vzduch suchý.. Aby se voda lépe využila, ohýbají se nebo zavírají.

Co dělat? La nejprve je třeba se ujistit, že vlhkost v místě, kde se nachází daná rostlina, je opravdu nízká.. Za tímto účelem můžete do prohlížeče zadat „ambient humidity of X“, přičemž X můžete nahradit názvem země nebo města, kde rostlinu pěstujete. Další věcí, kterou můžete udělat, je koupit si meteorologickou stanici, která bude velmi užitečná, pokud máte doma rostliny.

Čtěte také  Jak úspěšně vysadit koriandr na zahradě?

Pokud vidíme, že je menší než 50 %, postříkáme jeho listy vodou bez vápna, a to jednou denně, dokud nedostane světlo. přímou, ani ji v nejbližších hodinách nedostane, jinak bude voda působit jako lupa, takže se rostlina spálí.

Nevhodný substrát nebo půda

Při výsadbě do půdy, která neobsahuje potřebné živiny nebo je tak zhutněná, že kořeny nemohou růst tak, jak by měly, mohou listy usychat.. Naštěstí se dnes prodávají specifické zeminy pro téměř všechny druhy rostlin: stačí si vybrat tu, která je pro vaši rostlinu nejvhodnější.

A pokud se ji chystáme vysadit na zahradě, je dobré se ujistit, že je pro ni vhodná. Jedním ze způsobů, jak to zjistit, je navštívit místní zahrady a zjistit, zda tam tuto rostlinu mají, druhým způsobem je vyhledat tyto informace na blogu, jako je tento, kde se zabýváme tím, jaký druh půdy rostliny potřebují.

Související článek: Kompletní průvodce substráty: jak vybrat ten nejvhodnější pro vaši rostlinu

Pokud byla rostlina zasazena do nevhodné půdy, může se stát. nejlepší je odstranit ji z půdy a vyměnit substrát.

. Pokud je v květináči, bude to snadné, protože aniž bychom se dotkli kořenů, musíme pouze odstranit uvolněný a vložit jiný; pokud je v půdě, vykopeme kolem něj příkopy hluboké asi 30 cm a vytáhneme ho. Poté uděláme dvakrát tak velkou díru a naplníme ji potřebnou zeminou.

Čtěte také  Jak navrhnout suchou zahradu bez zavlažování?

nevhodné používání hnojiv, insekticidů a/nebo fungicidů

Vždy si přečtěte obal pesticidu.

Vždy si přečtěte pokyny na obalu přípravků na ochranu rostlin.

i když jsou ekologické. Například guáno je přírodní hnojivo (odpad z mořských ptáků a/nebo netopýrů), ale je tak koncentrované, že stačí malé množství, aby rostlina rychle pocítila jeho účinky a rostla o něco rychleji než doposud. Pokud však překročíme doporučenou dávku, kořeny se spálí a listy uschnou. A trvám na tom, že mluvíme o guanu, které je organické, ale to se stává u jakéhokoli jiného přípravku na ochranu rostlin.

Proto, pokud jste jej použili bez přečtení návodu k použití, musíte přidat vodu, a to hodně

. Cílem je vyčistit rostliny, a to jak nadzemní část (listy, větve atd.), tak kořeny. Pokud zakročíte včas, je pravděpodobné, že jde jen o leknutí a rostliny se vzpamatují, ale pokud uplyne několik dní, může být na záchranu pozdě, ale neztrácejte naději: i když už nemají listy, může někdy chvíli trvat, než rostliny narostou nové, pokud je zbytek (tj. kmen, větve) v pořádku.

Doufáme, že jsme vám pomohli a že se vám podařilo zjistit, proč listy vašich rostlin usychají.

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada