Stalo se vám někdy, že bez ohledu na to, jakou péči jste rostlině věnovali, měla někdy na listech hnědé skvrny? Začínají žlutě, ale pak mají tuto barvu, dokud nespadnou z větve nebo stonku, nebo dokud je sami neodstraníte, třeba bez námahy.
Pravdou je, že rostliny jako živé bytosti mají své potřeby. Dokonce i u jedinců, kteří pocházejí od stejných rodičů, se vždy najdou jedinci, kteří jsou choulostivější než jiní. Je proto důležité vědět, proč se na listech rostlin objevují hnědé skvrny..
Spálení od slunce
Obrázek – Wikimedia/Arthur Gamsa
To je nejčastější příčina. Když rostlinu vystavíte slunci, aniž byste jí dali čas na aklimatizaci, druhý den se na listech objeví skvrny.. Objevují se také, pokud jsou umístěny v blízkosti okna, kterým přímo proniká světlo, protože to vytváří efekt lupy.
Skvrny se objevují rychle, ze dne na den, a proto je snadné určit jejich příčinu, zatímco ostatní problémy, o kterých budeme hovořit, se objevují o něco déle. Naštěstí nejjednodušším řešením je přemístit rostlinu na jiné místo.. Pokud však máme rostlinu, která ke svému dobrému růstu potřebuje slunce, jako je slunečnice, karafiát, kaktus nebo jiné, budeme ji muset postupně zvykat:
- Během prvního týdne ji každý den vystavíme na půl hodiny až hodinu na přímé sluneční světlo, brzy ráno nebo při západu slunce.
- Od druhého týdne prodlužujte dobu expozice o 30-60 minut každých sedm dní.
Je možné, že se tyto skvrny trochu zvětší: to je normální. Tato oblast je silně zasažena a pravděpodobně nebude trvat dlouho a zhnědne. Pokud však budete trpěliví, rostlina zesílí.
Mráz nebo sníh
Lemladé, neaklimatizované nebo na chlad citlivé rostliny mohou mít potíže, když jsou vystaveny mrazu.a ještě více, když jsou vystaveny sněhu. Někdy se objevují malé červené nebo žluté skvrny či tečky; někdy se celý list zbarví do zelena nebo tmavě červena; nezřídka se však za svítání objevují hnědé skvrny.
Zabránit jejich zhoršování, musí být chráněny, a to buď přikrytím mrazuvzdornou látkou (můžete ji zakoupit zde), nebo přenesením do interiéru, pokud jsou velmi choulostivé, tj. pokud se jedná o rostliny, které jsou na hranici své odolnosti (například palmu Kentia bychom museli přenést do interiéru, pokud by v naší oblasti napadl sníh, protože vydrží mrazy pouze do -4 °C). Kromě toho je možná budete muset také prořezat. O tom pojednává toto video:
Efekt lupy (voda)
Už nemluvíme o slunci spalujícím listy, ale o vodě. Voda, když se opře o povrch, jako je listová čepel, funguje jako jednoduchá lupa. jakmile na něj dopadnou sluneční paprsky. To způsobí, že intenzita slunečních paprsků se poněkud zvýší.
Proto člověk nemá by měl nikdy, opakuji, nikdy nezalévejte rostlinu shora, pokud na ni v tu chvíli svítí slunce.. Dokonce bych řekl, že není dobré to dělat v jinou dobu, ne pokud se to dělá ze zvyku, protože by nebylo nic neobvyklého, kdyby listy kvůli nadměrné vlhkosti nakonec zhnědly dříve, než je čas.
Přebytečná voda
Když rostlinu příliš zaléváme nebo když půda zůstává dlouho mokrá, podporujeme výskyt hnědých skvrn na listech, které vždy začíná na okraji listu a poté se rozšiřuje na zbytek listové čepele.. Pokud nic neuděláme, některé houby, jako je botrytida nebo plíseň, je pokryjí bílou nebo šedou plísní.
Co dělat? Musíme co nejdříve udělat několik věcí:
- Aplikujte fungicid na listy, květy, kmen a kořeny. Vždy se snažte infekci předvídat, protože když se houba projeví, je obtížné rostlinu obnovit. Koupit si ji můžete zde.
- Omezte zavlažování. Před dalším zaléváním je důležité nechat půdu trochu vyschnout. V případě pochybností použijte měřič půdní vlhkosti.
- Pokud je v květináči bez otvorů, zasaďte ji do květináče s otvory. Žádná rostlina, pokud není vodní, nemůže v těchto nádobách žít, protože kořeny by kvůli přebytku vody uhnívaly.
- Pokud máte pod květináčem podmisku, po zalití ji vypusťte.
- Používejte vhodné substráty pro jednotlivé druhy rostlin. Například pokud se jedná o kaktus, použijte kaktusovou zeminu, pokud se jedná o Phalaenopsis, použijte borovicovou kůru, pokud se jedná o japonský javor, použijte kyselý substrát, například kokosové vlákno, protože se jedná o kyselou rostlinu. Další informace.
Jak vidíte, existuje několik důvodů, proč se na listech rostlin objevují hnědé skvrny. Je důležité o nich vědět a umět je rozpoznat, aby bylo možné přijmout potřebná opatření.
Obsah