Slimáci tyto rostliny milují: použijte je jako okraj záhonu k ochraně zeleniny.

Chyťte slimáky inteligentně a zároveň chraňte svou zeleninu jejich oblíbenou potravou!

Udržet slimáky mimo výsadby nebo je vyhnat je velkým problémem, zvláště když se právě vrátili z dlouhého půstu. V létě a v zimě tito brouci nesnášejí sucho a mráz. Zůstávají ukryty v podzemí. Jakmile však přijde jaro a podzim, slimáci se vydají dobývat zahradu a zeleninovou zahrádku, aby si naplnili bříška. V nabídce je mokrá tráva, různé rostliny, zelenina a ovoce, a dokonce i zvadlé a hnijící rostliny. Chcete se zbavit slimáků ve svém venkovním prostoru přirozenou cestou, aniž byste je museli zabíjet nebo používat chemické repelenty proti slimákům? Jak na to, se dozvíte v tomto článku!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Katarína Bárková (@lipazivota)

Přírodní ochrana proti slimákům v zeleninové zahradě

Podzim se rychle blíží. Nebude trvat dlouho a slimáci se začnou množit. Přestože pomáhají rozkládat organickou hmotu a vytvářet tak kvalitní kompost a bohatou půdu pro rostliny, jsou také zodpovědné za velké škody na zeleninových zahradách. Touto metodou chytře zaháníte slimáky: vysázejte jejich oblíbené rostliny na okraje záhonů!

Čtěte také  Jak navrhnout suchou zahradu bez zavlažování?

Výběr správných okrajů zeleninových záhonů

Obecně platí, že když mají slimáci hlad, sežerou vše, na co na zahradě narazí. Tyto malé šelmy však mají své preference. Použijte jejich oblíbenou potravu jako návnadu a pak se jich zbavte. Jak to děláte? Odlákejte jejich pozornost jejich oblíbenými rostlinami, aby nenapadaly vaši zeleninovou zahradu. Za tímto účelem pěstujte tyto rostliny kolem zeleninových záhonů. Slimáci opustí vaši zeleninu a vrhnou se na tyto chutné alternativní pokrmy. Jakmile se všichni slimáci shromáždí na své hostině, můžete je jednoduše posbírat.

Tip odborníků: Záhon mírně zalévejte a okraje více zvlhčujte, abyste slimáky povzbudili k tomu, aby se do těchto míst plazili.

Čtěte také  Jak mít o Vánocích kvetoucí amarylis?

Oblíbené rostliny slimáků

Slimáci milují sedmikrásky a řeřichu. Mají také rády levanduli, gazánii a pelargonii. Těmito květinami můžete zaplnit záhony. To slimáky rychle uspokojí. Mezi oblíbené rostliny slimáků patří také kopřiva, břečťan, křídlatka a ploštičník.

Jak přirozeně bojovat proti slimákům na zahradě?

Napadení slimáky může během okamžiku zničit celou podzimní nebo jarní sadbu. Nedovolte, aby tito škůdci snadno zničili vaše úsilí a úrodu, a spolehněte se na následující tipy:

Instalace přehrad

Kromě výsadby rostlin vhodných pro slimáky chraňte zeleninu také různými zábranami, které slimáci nemohou přelézt. Pokud již nefungují pasti, jako jsou vaječné skořápky a hrubé cihlové zátarasy, zvolte ostré překážky s hranami směřujícími dolů nebo měděné desky. Kov je prvním nepřítelem slimáka. Můžete také instalovat stará prkna, cihly a cokoli jiného, co slimáci mohou využít jako úkryt, aby je bylo možné snadno odhalit a sebrat.

Čtěte také  Kterých 10 druhů zeleniny koupíte jednou a pěstujete je stále dokola?

Přilákání jejich přirozených predátorů

Chcete-li zvýšit ochranu zeleniny a odradit slimáky, můžete přilákat jejich přirozené predátory. Existuje mnoho přirozených predátorů slimáků, jako jsou ježci, ptáci, ještěrky, ropuchy, mravenci, kachny atd. Abyste přilákali divoké dravce, můžete na některých místech zahrady ponechat nedotčenou samovolně rostoucí vegetaci, odumřelé listí, kameny nebo větve.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada