Tady je důvod, proč byste měli nové oblečení před nošením vyprat!

Před obléknutím nového oděvu je třeba jej vyprat. Jedná se o hygienické i zdravotní důvody. Zde je několik vysvětlení!

Proč je vhodné prát nové oblečení?

Nové oblečení vypadá dokonale čisté. Je však důležité ji umýt, protože obsahuje mikroby a chemické látky. V roce 2018 před tímto problémem varovala francouzská Národní agentura pro zdravotní bezpečnost.

Přítomnost chemických a toxických látek

V novém oblečení se nacházejí chemické látky, jako je chrom, nikl, olovo a barviva. Nový oděv byl ve většině případů ošetřen základním nátěrem, základní povrchovou úpravou. Je to jako teflon nebo formaldehyd. Tyto výrobky mají škodlivé účinky na zdraví, například kožní reakce nebo otravu olovem. V Evropské unii je používání těchto toxických látek zakázáno, ale pokud se oblečení vyrábí v jiných zemích, tyto výrobky se používají. Proto je třeba je před nasazením vyprat.

Čtěte také  Potřísněné koberce nebo předložky? Zde jsou 3 jednoduché a účinné způsoby, jak je odstranit.

Přítomnost patogenů

Než se nový oděv objeví v obchodě, prošel různýma rukama. Přenáší proto choroboplodné zárodky. S oděvem mohl manipulovat někdo, kdo je nachlazený. Pokud si ho koupíte a ihned si ho nasadíte, riskujete, že se nakazíte bakteriemi.

Zde jsou naše tipy pro praní nového oblečení:

Aby se předešlo problémům s podrážděním způsobeným přítomností chemických látek a omezilo se riziko kontaminace, mělo by se nové oblečení čistit.

Věnujte pozornost štítkům

Před praním oblečení v pračce je vhodné pečlivě si přečíst štítky, aby nedošlo k jeho poškození. Vezměte v úvahu režim odstřeďování, sušení v bubnové sušičce a teplotu praní.

 

Fixace barvy před praním

Před praním je vhodné barvu zafixovat. K tomu můžete použít bílý ocet. Díky tomu bude vaše oblečení vypadat zářivě. Před vložením do pračky namočte nový oděv do vody s octem alespoň na 2 hodiny. Před vložením do pračky ji pak opláchněte.

Čtěte také  Věděli jste, že se můžete obejít bez změkčovačů tkanin, a přesto budete mít z pračky čisté a měkké oblečení?

Namočte nový oděv přes noc

Pro zpevnění textilních vláken je vhodné nový oděv namočit přes noc. Odstraní se první stopy chemických látek.

Uchovávejte oděvy tím, že je během praní obrátíte naruby.

Pro zachování vláken a barev je nutné prát naruby.

Praní s dezinfekcí prádla

Aby se prádlo zbavilo mikrobů, je proto praní nevyhnutelné. Při teplotě 60 °C jsou patogeny zlikvidovány. Ne všechny oděvy však lze prát při této teplotě. Na jemné prádlo lze použít dezinfekční prací prostředky.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z DOMÁCNOST