Udržitelné zahradničení: co to je, vlastnosti a výhody

původní zahrada

V historii krajinářství se dbalo na vytváření krásných prostor, ale nebral se v úvahu dopad na životní prostředí a náklady na zalévání různých plodin a druhů. Tyto výdaje obvykle nemají mnoho společného s klimatem zahrady, takže se nejedná o udržitelnou zahradu. Na stránkách udržitelná zahrada je takový, který může plnit svou okrasnou funkci, ale je v rovnováze s klimatem oblasti, ve které žije.

V tomto článku vám řekneme vše, co potřebujete vědět o tom, co je udržitelná zahrada, jaké jsou její vlastnosti a výhody.

Potřeba udržitelné zahrady

udržitelné zahradničení

V historii se terénní úpravy vždy zaměřovaly na vytváření krásných prostor, bohužel v mnoha případech se jednalo o není brán ohled na dopad na životní prostředí a náklady na zavlažování plodin druhů, které se vyskytují v půdě.. Tento poplatek nemá nic společného s klimatem, ve kterém se zahrada nachází.

Aby se těmto problémům předešlo, byla při plánování zahrad přijata opatření zaměřená především na udržitelnost. V mnoha případech se používaly techniky suchého zahradničení, což byl systém, který používali Arabové při budování působivých zahrad na Pyrenejském poloostrově. Cílem těchto metod je vytvořit soběstačné zahrady pomocí druhů odolných vůči suchu a výsadby určené ke zvýšení vlhkosti.

Velmi důležitým aspektem trvale udržitelných zahrad je zavádění původních rostlin, které odolává klimatickým podmínkám v kterékoli části planety.. Všechny činnosti, které je třeba v tomto typu zahrady provádět, se musí navzájem ovlivňovat, můžeme říci, že se jedná o periodické činnosti, jejichž účelem je ovlivnit jejich autonomní vývoj, takže zavlažování a prořezávání vlastně neexistují.

Čtěte také  Co zasít nyní a co zasadit na záhony pro sklizeň na podzim a v zimě?

Udržitelné zahrady využívají stávající technologie a zdroje k vytváření zelených ploch, které v průběhu času získávají na hodnotě, a snaží se vyváženě dbát na zralost přirozeného vývoje prostoru.

Výhody udržitelné zahrady

typy udržitelného zahradničení

Lepší hospodaření

Náklady na výstavbu udržitelné zahrady jsou stejné jako náklady na výstavbu tradiční zahrady, záleží na designu a doplňcích, které do ní chceme umístit. To jsou důvody, proč jsou udržitelné zahrady levnější než tradiční zahrady:

 • Snížení spotřeby vody díky správnému návrhu a pečlivému výběru xerofytů podle klimatu, typu půdy a směru oslunění.
 • V případě potřeby lze zvolit účinný zavlažovací systém.
 • Může zadržovat dešťovou vodu
 • Nízké nároky na údržbu, cyklus závisí na potřebách zákazníka, ale navržené a vybrané rostliny respektují svůj vegetační rámec, takže zahrada může dlouho růst samostatně bez ručních zásahů.
 • Pečlivé prořezávání: vzhledem k předchozímu bodu není nutné stromy a keře prořezávat jako v tradičních zahradách.
 • Nepoužívají se žádné přípravky na ochranu rostlin, rostliny se pěstují v podmínkách, které jsou nezbytné pro jejich sílu a zdraví.
 • Snížení používání hnojiv
 • Zmenšete plochu trávníku a používejte trávníky s nízkou spotřebou vody (menší růst, méně sekání), nižšími náklady na údržbu a menší potřebou hnojiv.

Významná úspora vody

V posledních letech je zahradní architektura ovlivněna britským stylem, kdy každý prostor vyplňují dobře zalévané keře a živé květiny, zatímco prázdné plochy pokrývá trávník. Sucho je považováno za omezení.

Naštěstí díky tomu, že lidé sucho a suché roky chápou. racionální využívání vodních zdrojů prostřednictvím účinných zavlažovacích systémů.. Použití rostlin středomořského klimatu usnadňuje a otevírá dveře všem druhům vegetace, které můžeme v zahradě použít.

Čtěte také  Kvetoucí tráva: nyní můžete vysadit podzimní modrou trávu

Udržitelné zahradničení, známé také jako xero-zahradničení (z řeckého xero- „suchý“), nám poskytuje nástroje k realizaci tohoto typu zahrady. Jedná se o téměř soběstačné zahradnictví, které maximálně využívá všechny dostupné zdroje, formuluje pokyny pro úsporu vody, lidských a materiálních zdrojů a v konečném důsledku minimalizuje spotřebu přípravků na ochranu rostlin.

Stručně řečeno, používání původních rostlin, které jsou šetrné k vodě, spolu s plánovaným designem a účinnými zavlažovacími systémy a sběrem dešťové vody, pokud je to možné, snižuje spotřebu vody na naší zahradě o 70 % ve srovnání s tradičními zahradami..

Snížená údržba

Když uvažujeme o udržitelné zahradě, hledáme vhodné rostliny na základě klimatu, typu půdy, směru, rámce výsadby, preferencí zákazníka a funkce a na základě toho všeho si představujeme, jak bude zahrada vypadat za několik let. Tyto aspekty spolu s přiměřenou a minimální spotřebou vody, která je nutná pro zdravé a silné rostliny, nám pomáhají omezit údržbu na minimum.

 • Pokud nebudete brát ohled na rám výsadby a vývoj rostlin, skončíte s prořezáváním nebo odstraňováním rostlin.
 • Pokud budeme zalévat příliš, rostliny příliš porostou a budeme je muset prořezat. Může také vést ke vzniku plísní a chorob, takže budeme muset používat přípravky na ochranu rostlin.
 • Pokud nezohledníme klima a typ půdy, rostliny se nebudou vyvíjet normálně a začnou mít problémy s hnojením, změnami rostlin, chorobami atd.
 • Výběr trávníků s nízkou spotřebou vody nám také pomáhá snížit nároky na údržbu, protože trávníky rostou pomalu (méně se stříhají), vyžadují méně hnojiv (nepřerostou a méně se stříhají) a nechytají choroby. To vše znamená méně údržby
Čtěte také  Podzimní hnojivo na trávník: jaké zvolit? Kdy a jak jej aplikovat na trávník?

Udržitelná zahrada respektuje životní prostředí

Automatické zavlažování a jeho zneužívání jsou největšími nepřáteli moderních středomořských zahradníků. Snaha napodobit anglické zahrady způsobila, že jsme ztratili rozmanitost rostlin, které dávají naší zahradě barvu, tvar a život a souvisejí s klimatem a půdou. Naše zahrady jsou všechny stejné, ztratily svou identitu.

Když nastane období sucha a je zakázáno zalévat, všechny rostliny na zahradě uhynou. To je znamení, že jsme udělali něco špatně a musíme se obrátit k zahradě, která respektuje naše životní prostředí a přizpůsobuje se podmínkám prostředí v dané oblasti.

Nápady na design

výhody původní zahrady

Jakmile pochopíme podstatu udržitelné zahrady, můžeme ji vyzdobit vhodným nábytkem a osvětlením. Při výběru zahradního nábytku bychom měli ideálně volte odolný nábytekkteré mají ve střednědobém horizontu nejmenší dopad na přírodu.

Vyhýbání se nákupům je také gestem udržitelného rozvoje, a to i v našem systému zahradního osvětlení. být co nejšetrnější k životnímu prostředí, je ideální zvolit solární osvětlení. Někdy to není možné, protože žijeme na místech s menším množstvím slunečního záření nebo potřebujeme více energie. Můžeme také používat energeticky úsporné osvětlení LED.

Doufám, že se díky těmto informacím dozvíte více o udržitelné zahradě a jejích vlastnostech.

Obsah

Davida

David je šéfredaktorem serveru Naturama.cz. Jeho úkolem je motivovat a vést redakční tým k vytváření kvalitních a aktuálních informací o všech oblastech života v domácnosti a zahradničení.
David je také velkým milovníkem přírody a vždy se snaží být v kontaktu s přírodním prostředím. Je členem místního ochranářského spolku a angažuje se v boji za ochranu a zmírnění klimatických změn.

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada