Víte, jak chránit cukety a další dýně před plísní? Objevte naše tipy

Objevte tato různá preventivní opatření na ochranu cuket a dýní před plísněmi, abyste získali krásné a zdravé plody.

Dýně a cukety si mnoho lidí oblíbilo pro jejich velké a chuťově zajímavé plody, ale také pro jejich majestátní vzrůst. Stejně jako mnoho jiných druhů ovoce a zeleniny však nejsou imunní vůči plísním.

Ty mohou napadat listy i zbytek rostliny. Ovlivňují také sklizeň, zpomalují vývoj plodů a dokonce ničí celou rostlinu. Pro získání zdravých a krásných plodů je proto nezbytné rostlinu chránit. Objevte následující tipy.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Hana Čermáková (@tocomebavi)

1 – Ochrana dýní a cuket před vlhkostí

Chcete-li dýně a cukety ochránit před plísní, je nutné je chránit před vlhkostí. Když například začnou bobtnat a dozrávat první plody, neměli byste čekat. Už je můžete sklízet.

Čtěte také  Podzimní řez levandule: jak a kdy ho provádět?

Při výsadbě dýní a cuket dbejte na to, aby byly umístěny tak, aby byly dobře větrané. Dbejte na to, aby se na žádném místě nehromadila vlhkost. Rostlinu můžete také mulčovat a rostoucí plody podpořit umístěním nad zemí.
K tomu použijte vhodné materiály, které udrží plody v suchu, jako jsou staré dlaždice, lepenka, cihly apod. Můžete také použít suchou posekanou trávu. Za vlhkého počasí je také vhodné podepřít plody výše.

Také věnujte rostlině zvláštní péči, abyste snížili její vystavení vlhkosti. Snažte se například rostliny příliš nezalévat. Dbejte na to, abyste zalévali kořeny, nikoliv listy.

2 – Postřik rostlin domácím postřikem proti plísním

Kromě ochrany dýní a cuket před vlhkostí je také praktické používat domácí postřik, který pomáhá zabránit šíření plísní. Jako preventivní přípravek používejte například mléčný sprej. Uvědomte si však, že tento produkt je prospěšný pouze za dobrých světelných podmínek. Proto je nezbytné vědět, jak ji správně aplikovat.

Čtěte také  Plíseň rajčat: Jakých je 7 důmyslných tipů, jak s ní bojovat?

K tomu si připravte směs vody a mléka v poměru 1:1 nebo 3:2. Tuto směs dejte do rozprašovače a aplikujte každých deset hodin. To by se mělo provádět za plného světla. Bílkoviny v mléce mají mírný antiseptický účinek pouze na světle.

Dobré vědět: Tento domácí sprej na mléko se používá jako preventivní opatření. Pokud je však rostlina již napadena houbami, je lepší použít jiné, účinnější přípravky.

3 – Použití fungicidních nebo biologických postřiků

V laboratořích byly vyvinuty různé přípravky proti plísním na rostlinách. Můžete si vybrat mezi postřiky na bázi biotechnologií nebo průmyslovými chemikáliemi. Mezi nejzákladnější patří spreje s inteligentními houbami.

Jedná se o druh mykoparazitické řasy, která napadá jiné houby, například plísně. České vědecké studie potvrdily, že tyto typy postřiků jsou skutečně účinné při likvidaci plísní na rostlinách. Pro vaši informaci, tyto spreje na biologické bázi jsou dokonce k dispozici v lékárnách k léčbě plísní na lidském těle.

Čtěte také  Podzimní hnojivo na trávník: jaké zvolit? Kdy a jak jej aplikovat na trávník?

Kromě toho můžete cukety a dýně postříkat i jinými organickými fungicidy. Aby byly tyto přípravky plně účinné, je nutné je na rostliny aplikovat pravidelně, zejména v krátkých intervalech.

Obsah

Johana

Johana je webovou redaktorkou časopisu Naturama.cz. Má více než deset let zkušeností s psaním pro různá média, včetně webových stránek, časopisů a novin. Její práce na webu Naturama.cz se zaměřuje na témata týkající se domu a zahrady, včetně zahradní architektury, zahradního designu a údržby zahrady. Pravidelně publikuje články, tipy a rady na tato témata. Její práce je plná nadšení a vášně!

Napsat komentář

Your email address will not be published.

NEJNOVĚJŠÍ Z Zahrada