Pěstování lilku je pro amatérského zahrádkáře nezbytností.
Lilek je teplomilná plodina, kterou budete rádi jíst, a navíc svými fialovými květy a krásnými plody dodá zahradě spoustu vizuální zajímavosti. Lilek je příbuzný rajčatům a paprikám. Pokud jste již jedno nebo druhé vypěstovali, máte za sebou dobrý začátek. Pokud chcete pěstovat lilek na zahradě, zde je vše, co potřebujete vědět.
View this post on Instagram
Jak sázet lilek?
Semena začněte vysévat v interiéru do hloubky ¼ palce v bytech nebo rašelinových květináčích.
Jakmile pomine riziko posledních jarních mrazíků a denní teploty dosáhnou 70 až 75 °C (60 až 65 °C v noci), umístěte sazenice do jamek vzdálených 24 až 30 cm od sebe do řádků vzdálených 3 stopy. Pokud teplota půdy ještě není dostatečně vysoká, použijte před přesazením přikrývku z černého plastového mulče k zahřátí půdy.
Ihned po výsadbě do země nebo do květináčů umístěte 24palcové kůly 1-2 palce od každé rostliny nebo použijte klece, abyste zajistili oporu a zabránili pozdějšímu narušení půdy nebo kořenů. Lilek spadne, když je obtěžkán ovocem.
Po výsadbě důkladně zalijte. Přidejte vrstvu mulče, abyste udrželi vlhkost a potlačili plevel.
Pokud žijete v chladném podnebí, zvažte použití minitunelů, které mladé lilky udrží v teple a krytu. Za teplých dnů otevřete konce minitunelů, aby včely mohly opylovat květy lilku.
Co dělat, když roste?
Půdu dobře zavlažte do hloubky alespoň 6 cm, aby byla vlhká, ale nikdy ne rozmoklá. Nejlepší je stálá zálivka a ideální je zavlažovací hadice nebo kapací systém na úrovni terénu.
Kritickým obdobím pro vlhkost je období nasazování a vývoje plodů.
Podivně tvarované lilky jsou důsledkem nestálého nebo nedostatečného zalévání.
Mulčování může také zajistit rovnoměrnou vlhkost, šetřit vodu a omezit výskyt plevelů.
Přibližně každé dva týdny použijte vyvážené hnojivo.
Všimněte si, že příliš mnoho dusíku může vést k nadměrnému vegetačnímu růstu. Pokud používáte plastový mulč, aplikujte hnojivo pomocí kapkové závlahy nebo ho aplikujte na stranu řádku.
Pokud chcete získat větší plody, omezte se na pět nebo šest plodů na rostlinu a odštipujte všechny další květy, které se objeví.
Nezapomeňte vysoké rostliny zakolejit nebo použít klec, aby se udržely ve vzpřímené poloze. Pokud pěstujete lilek v nádobách, zakořeňte stonky ještě před vytvořením plodů.
Chcete-li mít bujnější rostlinu, zaštípněte koncové růstové body, tedy centrální body rostliny, ze kterých vyrůstají nové výhonky a listy. Vyhledejte nejnovější a obvykle nejmenší listy uprostřed rostliny a uštípněte pupen, který se tam vytvoří.
Lilek je citlivý na teplotní výkyvy: chladné noci (pod 55°F / 13°C) nebo horké dny (nad 95°F / 35°C) mohou vést ke špatné plodnosti. Za chladných nocí rostliny přikryjte a za teplých slunečných dnů jim poskytněte stín (např. slunečník). Chladné počasí má také vliv na dozrávání.
Obsah